Zasady ubiegania się
o przyjęcie do Zakładu
ZASADY KIEROWANIA DO ZAKŁADU PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZEGO
Świadczeniobiorca (pacjent/opiekun prawny w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej) występuje do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
z wnioskiem o wydanie skierowania do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego.
Kompletny wniosek zawiera:
- Wywiad pielęgniarski – wypełnia pielęgniarka, zaświadczenie lekarskie – wypełnia lekarz,
- Skierowanie do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego – wypełnia lekarz,
- Karta oceny świadczeniobiorcy kierowanego do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego (ocena samodzielności wg skali Barthel) – wypełnia pielęgniarka oraz lekarz ubezpieczenia zdrowotnego,
- Wykaz stosowanych leków – wypełnia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego,
- Karta kwalifikacji do żywienia pozajelitowego lub dojelitowego – wypełnia lekarz, jeśli pacjent wymaga takiego żywienia,
- Ocena ryzyka związanego ze stanem odżywiania – wypełnia lekarz, jeśli pacjent wymaga żywienia pozajelitowego lub dojelitowego,
- Dokumenty potwierdzające wysokość dochodu świadczeniobiorcy (aktualna decyzja organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury/renty, decyzja o przyznaniu zasiłku stałego itp.),
- Zgodę świadczeniobiorcy na potrącanie 70% dochodów za pobyt w ZP-O (koszt wyżywienia i zakwaterowania),
- Karty informacyjne z pobytu w szpitalu (jeśli świadczeniobiorca przebywał w szpitalu),
- Wyniki badań (jeśli świadczeniobiorca takimi dysponuje),
- W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej należy załączyć: (postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu, postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego),
- W przypadku osoby niepełnosprawnej należy załączyć: (orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji),
- W przypadku osoby zaszczepionej przeciw COVID-19 należy załączyć: certyfikat szczepienia.
Komplet dokumentów dostępny do pobrania na stronie internetowej Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego SPZOZ w Stalowej Woli (https://zpo.stalowowolski.pl/dokumenty-do-pobrania) bądź osobiście w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym (wejście przez Kącik Petenta).
Dokumenty można złożyć osobiście lub przesłać pocztą na adres zakładu:
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, ul. J. Dąbrowskiego 5, 37-464 Stalowa Wola.
Dodatkowe informacje można uzyskać bezpośrednio w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym lub pod nr tel. (15) 844-86-15.
WARTO WIEDZIEĆ
Do ZP-O PRZYJMOWANI są pacjenci wymagający całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, którzy uzyskali 40 pkt lub mniej w skali Barthel.
Do ZP-O NIE MOGĄ być przyjęte osoby kwalifikujące się do domów pomocy społecznej, lub u których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest trudna sytuacja socjalna, zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
Przyjęcia do Zakładu odbywają się planowo, zgodnie z prowadzonym rejestrem osób oczekujących (lista osób oczekujących). O dokładnym terminie przyjęcia informujemy pisemnie lub telefonicznie. Procedura przyjęcia pacjentów odbywa się w dni powszednie w godz. 800 – 1400.
Pobyt w Zakładzie jest współfinansowany ze środków NFZ. Pacjent ponosi odpłatności za pobyt w ZPO (koszt wyżywienia i zakwaterowania) w wysokości 70% dochodu świadczeniobiorcy, przy czym kwota ta nie może przekroczyć 250% minimalnej wartości świadczenia.
Opłatę ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu świadczeniobiorcy, w szczególności:
1) decyzji organu rentowego albo emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury, renty albo renty socjalnej;
2) decyzji o przyznaniu zasiłku stałego.
Opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu świadczeniobiorcy przebywającego w Zakładzie.
Celem uproszczenia procedury potrącania odpłatności za pobyt pacjenta w Zakładzie, zalecamy, aby każdy pacjent posiadał indywidualny rachunek bankowy, na który przelewane są świadczenia pobierane przez pacjenta.
W sytuacji przedłużającej się hospitalizacji (> 15 dni) zgodnie z §13 pkt 3 zarządzenia nr 55/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2022r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, następuje wypis pacjenta, a ponowne przyjęcie świadczeniobiorcy do zakładu wymaga uzgodnienia terminu pomiędzy świadczeniodawcą a świadczeniobiorcą lub członkiem jego rodziny albo opiekunem faktycznym lub prawnym.
Świadczeniobiorca i/lub rodzina w jego imieniu w czasie pobytu w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym nie mogą korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego, zleceń na wyroby medyczne).
Podstawy prawne:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25.06.2012 r. w sprawie kierowania osób do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz. U. 2022.1755 t.j.).
- Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2024 poz. 146 t.j.).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz.U.2024.253 t.j.).
LISTA RZECZY WYMAGANYCH PRZY PRZYJĘCIU DO ZAKŁADU PIELEGNACYJNO-OPIEKUŃCZEGO | |
1. DOKUMENTY:
| 2. NAPOJE NIEGAZOWANE:
|
|
|
1. RZECZY OSOBISTE winny być podpisane czytelnie Imieniem i Nazwiskiem Pacjenta.
2. RODZINA JEST ZOBOWIĄZANA na bieżąco dostarczać środki pielęgnacyjne – nie rzadziej niż raz w miesiącu.
3. ZAKŁAD PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZY INFORMUJE, IŻ NIE ŚWIADCZY USŁUGI PRANIA rzeczy osobistych pacjentów.
BIELIZNĘ OSOBISTĄ PACJENTA ODBIERA RODZINA/OPIEKUN PRAWNY (nie rzadziej niż raz w tygodniu) lub pralnia zewnętrzna– po uprzednim zawarciu umowy.