Zasady odwiedzin
Ogólne zasady dla osób odwiedzających pacjentów przebywających w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym SPZOZ w Stalowej Woli
- Odwiedziny pacjentów są zalecane:
w godzinach od 1000 do 1200
i od 1500 do 1700
- W uzasadnionych przypadkach odwiedziny mogą się odbywać w innych godzinach niż określone w pkt 1 w uzgodnieniu z lekarzem, przełożoną pielęgniarek bądź pielęgniarką dyżurującą.
- Pacjentów mogą odwiedzać:
- osoby powyżej 15-go roku życia,
- osoby poniżej 15-go roku życia w towarzystwie osoby dorosłej,
- dzieci poniżej 7-go roku życia mogą odwiedzać pacjentów w towarzystwie osoby dorosłej tylko w uzasadnionych przypadkach za zgodą lekarza, pielęgniarki przełożonej bądź pielęgniarki dyżurującej.
Osoby odwiedzające, którym towarzyszą dzieci, ponoszą pełną odpowiedzialność w zakresie zagrożenia epidemiologicznego oraz psychologicznego.
- Pacjentów nie mogą odwiedzać osoby:
- dotknięte chorobą zakaźną oraz infekcjami, zwłaszcza wirusowymi dróg oddechowych,
- w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub znajdujących się pod wpływem działania środków psychoaktywnych.
- Miejscem przeznaczonym do odwiedzin jest sala chorych, a także miejsca wydzielone do odwiedzin, tzn. sala pobytu dziennego, kaplica oraz poza budynkiem park o ile stan pacjenta na to pozwala.
- Pacjenta mogą w tym samym czasie odwiedzać dwie osoby.
- W salach chorych obowiązuje cisza nocna w godzinach od 1900 do 800. Osoby odwiedzające w tych godzinach powinny opuścić teren Zakładu. Odstępstwa w tym zakresie możliwe są jedynie za zgodą lekarza, przełożonej pielęgniarek bądź pielęgniarki dyżurującej.
- Osoba odwiedzająca pacjenta jest zobowiązana:
- zapoznać się z ogólnymi zasadami dla odwiedzających,
- dokładnie oczyścić obuwie, w razie konieczności stosować ochraniacze na obuwie,
- przestrzegać zasad epidemiologicznych obowiązujących w Zakładzie,
- stosować środki ochrony osobistej, dezynfekcja rąk,
- zachowywać się w sposób kulturalny, który nie będzie przykry i uciążliwy dla innych,
- podporządkować się wszelkim poleceniom i wskazówkom pracowników ZP-O,
- ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych,
- opuścić salę chorych na czas: badania, zmiany opatrunku, pielucho-majtek, wykonanie toalety oraz innych czynności pielęgnacyjnych, itp.,
- szanować mienie będące własnością ZP-O,
- stosować się do przepisów bhp i ppoż.,
- poświęcić czas choremu i zadbać o jego bezpieczeństwo,
- bezwzględnie poinformować personel medyczny o ewentualnym opuszczeniu Oddziału, tj. wyjścia do parku lub innego miejsca w obrębie Zakładu.
- Ze względu na ochronę zdrowia pacjentów przebywających w izolatkach obowiązuje szczególny reżim sanitarny:
- dezynfekcja rąk przed wejściem na salę i po wyjściu z sali w obrębie Oddziału,
- obowiązkowy fartuch ochronny i maska chirurgiczna na twarz, które po wyjściu z sali należy wrzucić do kosza z odpadami medycznymi.
- Osobom odwiedzającym pacjentów zabrania się:
- przebywania na terenie ZP-O w przypadku infekcji (katar, kaszel, gorączka), biegunki lub innych problemów zdrowotnych, które mogą spowodować zagrożenie epidemiologiczne,
- dostarczania pacjentom alkoholu, papierosów oraz artykułów, które zostały zabronione przez lekarza,
- podawania pacjentom leków, suplementów diety i innych,
- nakazuje się zgłaszanie i uzgadnianie z lekarzem, przełożoną pielęgniarek bądź pielęgniarką dyżurującą, rodzaju dostarczanej przez odwiedzających żywności,
- przynoszenia produktów żywnościowych łatwo psujących się,
- przynoszenia przedmiotów, których posiadanie jest w ZP-O zabronione, jak np. bielizna pościelowa, grzałki i grzejniki elektryczne, kwiaty, przedmioty ostre (nóż, widelec), itp.,
- przeszkadzania w wykonywaniu czynności zawodowych pracownikom Oddziału i zakłócania spokoju innych pacjentów,
- siadania oraz wieszania odzieży na łóżkach chorego,
- prowadzenia głośnych rozmów,
- obsługiwania sprzętu medycznego,
- wprowadzania jakichkolwiek zwierząt,
- palenia tytoniu, picia alkoholu, używania narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych i innych podobnie działających,
- chodzenia po salach, w których przebywają pacjenci, innych niż ta, na której znajduje się podopieczny,
- fotografowania i filmowania pacjentów i pracowników ZP-O,
- prowadzenia na terenie ZP-O handlu obnośnego,
- podłączania urządzeń elektrycznych i elektronicznych na salach chorych, z wyjątkiem uzasadnionych przypadków za zgodą pracowników ZP-O.
- Dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego lub osoba przez niego upoważniona, kierując się dobrem pacjentów, może w wyjątkowych przypadkach ograniczyć czas odwiedzin, wprowadzić czasowy zakaz odwiedzin lub ograniczyć ilość osób odwiedzających.
Powyższy przepis ma zastosowanie w następujących przypadkach:
- z innych przyczyn wymaga izolacji,
- gdy pacjent jest chory na chorobę zakaźną stanowiącą zagrożenie epidemiczne lub w przypadku konieczności zapewnienia tzw. „izolacji ochronnej” pacjentów z indywidualnymi przypadkami pierwotnych lub wtórnych zaburzeń odporności,
- w przypadku występowania w środowisku poza ZP-O zwiększonej ilości zachorowań na choroby zakaźne (np. grypę), które mogą stwarzać ryzyko dla pacjentów (zagrożenie epidemiczne),
- w przypadku prowadzenia remontów pomieszczeń ZP-O, które ograniczają możliwość zapewnienia warunków odwiedzin (ograniczone możliwości organizacyjne).
- Każda decyzja ograniczająca czas i zakres odwiedzin pacjentów w sytuacjach określonych w pkt 11 ust. c i d zostaje wydana przez Dyrektora ZP-O w formie pisemnej i zawiera uzasadnienie, zasady oraz termin trwania ograniczeń.
- Decyzje ograniczające czas i zakres odwiedzin w sytuacjach określonych w pkt 11 ust. a i b wydaje lekarz.
- Z treścią powyższych decyzji zostaną zapoznani niezwłocznie: pracownicy Zakładu oraz pacjenci i osoby ich odwiedzające.
Osoby odwiedzające pacjentów, które w drastyczny sposób łamią powyższe obowiązki mogą zostać pozbawione prawa do odwiedzin.